Moje zkušenost s laktační poradkyní

23.12.2020

Laktační poradkyni jsem kontaktovala už v porodnici, tak tři dny po porodu. Ač se moje dcera přisála hned, nedočkala jsem se od personálu takové podpory a pomoci, jakou bych potřebovala. Pamatuji si, jak sestra stála se založenýma rukama, ať jí tedy ukážu, jak dceru kojím. S velmi nepříjemným tónem mi vyčetla, ,,že mi to přeci teď ukazovala a já si tady zkouším vymýšlet nějaké svoje způsoby". V tu chvíli vzala jednou rukou můj prs a druhou rukou hlavu miminka a jakýmsi chvatem ho ke mně přisála. Bylo mi tak nepříjemné, že na nás sahá. A že mi ukazuje, že ona to umí hned, zatímco já jsem neschopná. Plakala jsem, protože v tu dobu jsem potřebovala zcela jiný přístup. Dceru jsem navíc měla před kojením přebalit, u toho se ale většinou rozplakala a pak se nechtěla přisát. A nebo se přisála, ale mě to bolelo. Moje psychika byla po porodu velmi křehká a zranitelná.

Ještě v porodnici jsem kontaktovala laktační poradkyni. Ta přijela k nám domů, když byl dceři týden. Vlastně jsem nepotřebovala konkrétní radu, malá pila dobře. Potřebovala jsem ale podporu. A té se mi dostalo v takové formě, jaká mě podpořila v mé mateřské intuici. Laktační poradkyně mě ubezpečila, že je NORMÁLNÍ a ŽÁDOUCÍ, když chce být moje miminko často u prsa. Že se přes den může kojit, kolikrát chce.
A že naopak v noci jej budit nemusím. Ukázala mi pozici savce i kojení vleže. Dodala mi odvahu kojit dceru tak, jak to cítím.

Její přístup byl úplně jiný než od sester v nemocnici. Nijak zbytečně nezasahovala do naší dyády. Nesahala na nás, nementorovala, neříkala, co přesně máme dělat. Jen nás prováděla, upozorňovala mě na to, proč dcera dělá určité věci, které dělá. Odpověděla mi na spoustu mých otázek, dala mi ty správné informace. A právě proto byla tahle zkušenost pro mne v roli matky zlomová. Čerpám z ní dodnes a věřím, že i díky ní, jsem se nenechala rozhodit mýty o kojení a mateřství, které často kolují ve společnosti.

Kojení se stalo důležitou součástí našeho vztahu. Ráda bych, aby tuto zkušenost prožila každá žena, která chce kojit své dítě. Chci jí nabídnout podporu a poskytnout jí informace, které potřebuje. Tak jako jsem tuto podporu a informace dostala po porodu dcery já.