Radost z miminka 2021

22.11.2021

V sobotu 20.11.2021 se uskutečnil v Krajské vědecké knihovně v Liberci festival Radost z miminka. Pod křídla jsme si ho letos poprvé vzaly my dvě - já a Denisa Bel Hadjsalah, lektorka nošení dětí die Trageschule a majitelky liberecké půjčovny a prodejny šátků a nosítek Nosím te.

Festival byl určen pro nastávající i současné rodiče a vlastně pro kohokoliv, koho téma porodu a rodičovství zajímá.

První přednášející byla porodní asistentka Martina Suchardová. Přednášela o přirozeném porodu a o tom, jak se na něj připravit. Popsala v čem může při porodu pomoci doprovázející osoba. Návštěvnící se dozvěděli, kdy je dobré odjet do porodnice a jak rozlišit poslíčky od porocních kontrakcí. Vysvětlila, jak si připravit porodní plán, aby rodičům opravdu posloužil.

Druhou přednášející byla praktická dětská lékařka Pavla Horáčková. Na svém příspěvku se věnovala bondingu. Mluvila o tom, jak tento proces nastavuje hormonální pochody v těle ženy i miminka, jakou roli hraje ve fyziologické a imunologické adaptaci dítěte na vnější svět a jak ovlivňuje kojení a vzájemný vztah mezi dítětem a rodiči. Návštěvníci od ní dostali i praktické tipy, jak se na bonding v porodnici připravit.

Další přednášku vedla ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Dana Petrýdesová. Představila návštěvníkům aktivity knihovny, pozvala je na řadu plánovaných akcí.

Přednášku o šestinedělí a začátcích kojení jsem si připravila já. Mluvila jsem o průběhu šestinedělí a o tom, co je důležité pro jeho klidný průběh.  Vysvětlila jsem, co ovlivňuje začátek kojení, jaké o kojení kolují nejčastější mýty a co může rodiče v začátcích s miminkem překvapit. Zmínila jsem také nejčastější problémy při kojení, jak se jim vyhnout a jak je případně řešit.

Poslední přednášející byla Denisa Bel Hadjsalah. Díky její přednášce o nošení dětí se návštěvníci dozvěděli, proč je nošení dobré a jak dětem i rodičům prospívá. Denisa předala i praktické tipy - jak vybrat vhodný šátek nebo nosítko, jak dítě a sebe při nošení obléknout a na co si dát pozor, aby bylo nošení skutečně zdravé pro psychomotorický vývoj dítěte.

Na festivalu byla připravena vernisáž fotografky Pavliny Martin. Návštěvníci se zůčastnili v úplném závěru diskuse s fotografkou a porodní asistentkou Martinou Suchardovou.
Pavlina Martin zároveň fotila průběh celého festivalu.

Návštěvníci si mohli nakoupit i u našich lokálních prodejců - Nosím tě, Loktu She, Made By Zuz, Made by Sisa a Tea's create.